Standardy plemen

Stafordshire bull terier 🐩
Don sphynx 🐈


Stafordshire bull terier 🐶

Země původu: Anglie

Celkový vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

Chování / povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

Hlava a lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.

Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky / čelisti / zuby: Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

Hrudní končetiny: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.

Tělo: Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

Pánevní končetiny: Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

Tlapy: Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený - lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

Chůze / pohyb: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Končetiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.

Osrstění

Srst: Hladká, krátká a hustá.

Barva: Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Hmotnost:

psi 12,71 - 17,25 kg
feny 10,89 - 15,43 kg

Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 - 40,64 cm.


Péče

Co se týče péče o toto plemeno, je zcela standardní a nijak mezi jinými psy nevyčnívá.

Pokud si pes neusmyslí bahení lázeň, můžete jej koupat dle potřeby. Rovněž péče o chrup, čištění uší či drápky nejsou téměř žádnou starostí.

Mnohem větší péči potřebuje tento pes v oblasti psychiky. Je to plemeno hravé, velice kontaktní a bude dělat vše, co mu jeho pán ukáže.

Pes potřebuje pohyb a u stafíků to platí dvojnásob. Potřebují zabavit jak tělo, tak i hlavu dle možností majitele. Vřele doporučuji začínajícímu chovateli či majiteli navštěvovat cvičák a to co nejdříve, od štěněcího věku.

Vše, co štěně pochytí a zažije do 17. týdne věku mu buduje obraz na celý život. Není proto divu, že psi, kteří se poprvé socializují s jinými psy například až od 6.měsíců mohou mít v pozdějším věku mnohem vyšší předpoklady k agresivitě.

Majitel musí mít na paměti, že se nejedná o čivavu, kterou v případě nouze vezmu do náručí. Stafíci potřebují výchovu, kontakt s okolním světem. Ač se jedná o velice kontaktní plemeno, které miluje lidi, u ostatních psů to tak být nemusí a musíte klást větší důraz na socializaci a řešit náznaky agrese včas a rázně, váš pes dle vašeho chování velice rychle chápe, že jeho chování se vám nelíbí. I přes to, že někteří majitelé odkazují agresivitu svého psa vůči ostatním k jeho původu, já stojím za názorem, že výchova a chování psa je v jeho člověku. Majitel by měl znát svého psa nejlépe a umět se poprat nebo vyhledat pomoc v případě, že něco ve výchově není 100% dle jeho představ.

Don sphynx 🐱

Země původu: Rusko

Celkový vzhled: Elegantní tělo s pružnou kostrou připomínající egyptskou Sfingu. Kočka je střední velikosti. Tělo je kompaktnější, než například můžeme pozorovat u Kanadského sphynxe.

Charakteristické rysy: Je známá svoji přátelskou povahou, spíše kontaktní. Je to tichý společník, nemá typický "kočičí" pomstychtivou povahu.

Chování / povaha: Zvídavá, přátelská, vyhledávající lidskou nebo jinou zvířecí přítomnost.

Hlava a lebka: Výrazné lícní kosti, brada je silná a u kocourků dominantnější, hlava má klínovitý tvar.Čelo je rovné, poseté vráskami. Profil nosu středně dlouhý s mírným stopem. Zuby jsou dlouhé, mohou vyčnívat pod horním rtem.

Oči: Tvar očí je mandlovitý, starší typy spíše uzavřenější tvar. Oči jsou celkově velké a hluboké a posazené s pohledem vpřed. Jakákoliv barva je přijatelná, musí ladit celkově s tělem.

Uši: Velké, otevřené s mírným nakloněním dopředu a s oblým ukončením. Šířka ucha je menší než vzdálenost mezi ušima.

Krk: úzký, elegantní

Osas a končetiny: dlouhý, rovný, silný s oblým konce. Končetiny jsou dlouhé, elegantní silné. Zadní nohy jsou delší, než přední. Má oválné tlapky s velmi dlouhými prsty (mezi nimi můžeme pozorovat blány podobné plovacím).

Tělo: Středně velké, svalnaté, elegantní, silné kosti a předloktí rovné.

Ocas: Dlouhý, silný, rovný a pružný. Špička jemně zaoblená.

Osrstění: Podle FIFe se preferuje se zcela bezsrté kočky. Setkat se ale můžeme i s osrstěnou variantou brush a flock.

Nedostatky: Krátká, kulatá nebo úzká hlava. Úzké uši, krátké nebo lehké tělo, špatně zakončený ocas nebo znaky pubescence po větší části těla.


Hmotnost:

kocour 5 - 7 kg
kočka 3.5 - 5 kg


Péče

Péče do sphynxe není nijak náročná, přece jen je ale odlišná od klasicky osrstěných koček.

Musím nesouhlasit s tezí, kterou prezentují někteří chovatelé a to je koupání každý týden, otírání hadříky a podobně.

Moje osobní zkušenost je taková, že čím méně kočku koupu a vystavuji ji nadměrné péči, tím méně se například špiní/mastí. Samozřejmě záleží i na způsobu koupele a hlavně používaného přípravku. Osobně jsem Kóču přestala koupat po té, co začala chodit i ven a představa, že bych ji každý den myla od všeho, co vymetla na zahrádce byla horší, než častější praní její deky :) Samozřejmě ale záleží i na Vás, Vašich potřebách a hlavně na Vaší kočce. Protože každá je jedinečná!

Koupu ji před výstavou, to pro mě zatím znamená koupel po 3-4. měsících.

Samozřejmost je péče o uši, kde nejsou chloupky a tím pádem je nutné občas je vyčistit. Péči o oči také není třeba nikterak přehánět. Pokud budete každý den používat do očí vatové tyčinky, můžete tím přivodit přecitlivělost. Osobně jednou za čas čistím i prostor okolo drápku, kde se usazují nečistoty a prach. A ze své vlasní nutnosti občas vlhkým ubrouskem utřu oblast zadečku.

Přece jen se kočka během dne několikrát čistí sama a to velice důkladně.

Co se psychické péče týče, doni jsou velice kontaktní kočky a svého člověka mají rády. Nenechte se zmást pohledem "dosyp jídlo otroku", který po vás hodí, jakmile přijdete z práce. Většina těchto společníků vás přivítá a samo vyhledá vaši přítomnost, aby se s vámi mazlilo, nebo jen sledovalo večerní program v televizi.

Jako každá kočka, si i sphynxové velice rádi hrají. Pokud plánujete v budoucnu výstavu, doporučuji učit i na různá mávátka. V opačném případě poslouží skvěle například gumička do vlasů (nedivte se, když vám začnou mizet ze šuplíku), různé provázky nebo laser, který opravdu milují.