Psí sporty - coursing

03.05.2019

Coursing je jinými slovy trochu pozměněný dostih. Oproti klasickému dostihu na ovále, kde se hodnotí především rychlost se coursing běhá cik cak (návnada simuluje běh zajíce) a hodnotí se hned pět kategorií. Pes má za úkol návnadu chytit.

Návnadu ovládá člověk a může být na konečném či nekonečném lanku. Návnada představuje střapec (někdy obohacený o kůži).

Coursing lze provozovat rekreačně nebo na vrcholné úrovni. Umožňuje sportovní vyžití psa, který má radost z ulovené "kořisti". Pokud zavítáte na coursingový trénink či závod, můžete si všimnout nadšení, štěkot, psi tahající své pánečky k louce a další důkazy, že coursing psy zkrátka baví :)

Pokud se chcete se svým psem účastnit závodů, je třeba si zařídit licenci. Licenci získá pes po vystavení tréninkové karty a splnění určitého počtu běhů (nejméně 6 běhů). Kde můžete plnit tréninky najdete například na www.ceskypes.cz . Licenční zkoušku může pes splnit nejméně ve věku 15ti měsíců a stejně jako u závodu musí být u licenčních běhů přítomni rozhodčí, kteří rozhodnou o udělení či neudělení licence.

Pes běžící v páru musí mít náhubek. Pokud se jedná o licenční běh či závody, psi se rozlišují barevnými dečkami/dresy.

HODNOCENÍ při závodech

RYCHLOST → v rámci rychlosti se hodnotí jak start (jak pes reaguje na náhlý posun návnady), tak i celou dobu běhu. Rychlost se samozřejmě hodnotí i ve chvíli, kde pes "chytne" návnadu.

ÚSILÍ → rozhodčí hodnotí úsilí při pronásledování návnady. Úsilí se dělí na chvíle při startu (pozornost), při pronásledování návnady, při chytání návnady, při ztrátě návnady.

INTELIGENCE → pes musí následovat dráhu, která ho přivede do výhodné pozice pro chycení návnady, udržuje návnadu v otevřeném prostranství. Rozhodčí dá více bodů i psovi, který  při běhu spolupracuje s druhým psem.

OBRATNOST → rychlé změny pohybu - kličkování, překonávání případných překážek, při chytání návnady, kdy jde pes do skluzu.

VYTRVALOST → hodnotí se stav psa, který dokončuje závod v dobré fyzické kondici. Velká výhoda v tomto bodu je, pokud pes ke konci závodu zvyšuje rychlost pro chycení návnady.

V každém závodu mohou být psovi udělené "mínusové body" - sankce/penalizace. Například dřívější vypuštění psa nebo může být ze závodu vyloučen. Například argesivita nebo pes ísto návnady honí svého soupeře.
Musíte si dát pozor také na slovní pobízení psa, nástup do sedliště, vybavení musí mít pes až do úplného opuštění dráhy, nesmmíte k psovi u střapce dříve, než doběhnou všichni psi (pokud rozhodčí neurčí jinak) atp.

Coursingové závody mohou být bodovací (pes sbírá v průběhu roku body pro udělení titulu), mistrovské a nominační (slouží k výběru závodníku na mistrovské závody).

Celá pravidla a více informací naleznete na stránkách CMKU - Řád FCI pro mezinárodní dostihy chrtů a závody v coursing.