Cestování se psem - EU

31.05.2018

EVROPSKÁ UNIE

Cestování se psem v rámci EU je velice jednoduché, pohodlné a snadné a to i pro naše plemeno, ač v některých státech máme ztížené podmínky.

Pes musí mít vždy Europas, vždy být označen čipem (tetováním) a v pasu musí mít všechna očkování platná. Zvláštní důraz se klade na očkování proti vzteklině. Pokud Vás zajímají přesné podmínky pro vstup s Vaším psem do některého státu z EU, doporučuji web https://www.cestovanisepsem.cz/evropska-unie , kde najdete podrobnější informace a spoustu dalších informací a cenných rad.

My se protentokrát budeme zabývat státy, kam dle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur cestujeme nejvíce a dle CA Invia.cz právě s domácími mazlíčky nejvíce, protože o cestování by se daly napsat tisíce slov a o stovkách destinací.

SLOVENSKO

Slovensko se psem je velice jednoduché a naše plemeno nepatří na Slovensku mezi plemena se zpřísněným držením. Výhodou pro Vás může být, že se všude domluvíte. Jediné, co je třeba zmínit, že policie Slovenské republiky velice ráda kontroluje české SPZ a pokud máte psa na zadní sedačce, může zkontrolovat i pásy. Nezabezpečený pes Vás může stát do 60€, při správním řízení i 100€ a věřte, že opravdu není příjemné se do vyjednávání s policií dostat.

Ubytování můžete hledat podobně, jako ve výše zmíněném Chorvatsku. Doplním ještě agenturu přímo specializovanou na pobyty se psem, a to https://www.doggietour.sk/ . Zde si můžete vyhledat cykloturistiku, rekreaci na oplocených pozemcích, wellness pobyty a to vše v přítomnosti Vašeho psa.

Mezi námi nejnavštěvovanější lokality patří Nízké a Vysoké Tatry. Zde najdete veliké procento možností ubytovat se i s pejskem a lokalita nabízí mnoho zajímavého. Za zmínku patří například vesnička Vlkolínec, která je zapsaná v dědictví UNESCO.

Pokud chcete na Slovensku navštívit jak kulturu, tak i něco z "bull", doporučit mohu městečko Modra, které je známé pro výrobu typické keramiky a pro nás zajímavé také klubem Teribulls, zabývajícím se přímo bull psy. Pokud máte rádi Agility, na Slovensku je těchto závodů jen od června do září nejméně šest. Tyto i jiné "bull akce" najdete nejlépe na Facebooku.

Zajímavý výlet můžete také podniknout na nejkrásnější zámek Slovenska, který proslavila Šíleně smutná princezna, Bojnice. V zámeckém parku můžete pejska venčit, musí však být na vodítku. Dovnitř pes nesmí. Jen 9 minut autem odsud v Priedvidzkom lesoparku si můžete za pár eur pronajmout ohniště s přichystaným dřevem a udělat si zde piknik.

Pokud budete chtít spojit dovolenou na Slovensku například s výstavou, termíny můžete najít na  https://www.skj.sk/phpmenu.php?s=10005

Co se výstav týče, můžeme navštívit sousedy na mezinárodních akcích nejen v Bratislavě a Nitre.

Slovensko nabízí opravdu mnoho a mnoho míst, kam se se psem vydat. Můžete se vykoupat v Šútovské dolině, na Oravě, ponořit se do krás Slovenského ráje, objevovat krásy lesů Tater či Karpat. Vylézt na panoramatickou vyhlídku nad hradem Strečno a mnoho dalšího. Například na https://www.pesbruno.sk  najdete hned 46 nápadů na výlet se psem.


ITÁLIE

Itálie opět není pro psy zakázanou dovolenou. Oficiálně však platí, že pes musí být na vodítku o maximální délce 1,5m.

Nejčastěji Češi volí lokalitu Bibione, kde se nachází i známá psí pláž Pluto. Plutova pláž je oblíbená nejen pro komfort pro psy i jejich pány, ale můžete zde podniknout různé výcvikové aktivity, naleznete zde hygienické potřeby a nepřekvapí Vás ani úzkostliví Italové, kteří pláž čistí a desinfikují.

Psí pláže dnes najdete téměř v každém letovisku. Osobně doporučuji zajet si do menšího letoviska, nebo na neoficiální pláž, kde se nevyskytují turisté v takovém počtu, jako v notoricky známých letoviscích. Zaleží ale o Vaší představě dovolené.

Pokud neholdujete moři a máte rádi spíše hory, mohu doporučit například Trentino. Disponuje nádhernými scenériemi, psa můžete v parku bez přítomnosti turistů pustit na volno, buďte ale ohleduplní k přírodě (a připomínám povinnost vodítka). Turistické stezky nabízí mnoho různorodých míst od vodopádů, až po skalnaté útvary připomínající jinou planetu.

Pakliže si vyberete lokalitu dle Vašeho uvážení, můžete začít řešit ubytování. Většina majitelů apartmánů je na přítomnost psů zvyklá. Kromě již výše zmíněných možností můžete využít i https://www.homeaway.it/ , kde si pohodlně mezi požadavky na lokalitu a termín, zakliknete "Animali domestici" a nabídku ubytování máte před sebou. Pro doporučení, kde najdete zajímavá místa na dovolenou přímo od Italů doporučuji  https://www.dogwelcome.it/

Není nad radu od domácího.

Pro vyhledání výstav navštivte stránku https://www.enci.it/manifestazioni-ed-eventi/calendario-esposizioni . Pohodlně si zde vyberete region, termín a můžete opět spojit příjemné s užitečným. Upozorním pouze na to, že Italové mají i mezinárodní výstavy rozdělené do plemen a tak je důležité rozkliknout "Concessa la MOSTRA SPECIALE per XY razze" a zde se dozvíte, jaká plemena na výstavu můžete přihlásit. Můžete se tedy dostat na mezinárodní výstavu, kde uvidíte pouze 7 plemen.


Bratislava_ Slovensko
Bratislava_ Slovensko

CHORVATSKO

Cesta do Chorvatska je pro řadu z nás cestou k "českému moři". Chorvatsko se v roce 2017 stalo ihned po Slovensku Čechy nejnavštěvovanější zemí.

Váš pes musí mít Europas, platná očkování a musí být za jízdy zabezpečen pásem nebo být umístěn v přepravce. Pokud chcete během své návštěvy využít moře, vyberte si takovou lokalitu, kde budete mít přístup k pláži pro psy. Nepsané pravidlo je, že se psem můžete na všechny neupravené, opuštěné nebo málo využívané pláže. Záleží však na toleranci dalších turistů, kteří Vás mohou nahlásit.

Chorvaté si své pláže hlídají a mohlo by se stát, že zaplatíte až 3000kn.

Například pláž "Podvorska" v Crikvenici je první na seznamu TOP5 nejlepších pláží pro psy v Chorvatsku. Pláž je dobře značená, návštěvníci si pochvalují příjemnou atmosféru a čistotu. V Crikvenici se také nachází Plaža Crni Molo, kam sice vzít svého psa nemůžete, ale je druhá nejlépe hodnocená v Chorvatsku a tak můžete vyzkoušet.

Co se Chorvatska týče, můžete velice jednoduše skloubit příjemné s užitečným. Tedy jet se svým členem rodiny na výstavu a zůstat pak v Chorvatsku na dovolené. Perfektní pro tyto kombinace je například Umag, kde se každoročně výstava koná, je zde pláž pro psy, pláž s modrou vlajkou a ubytování se psem také není komplikací. Všechny výstavy najdete na https://web.hks.hr/  .

Ubytování se hledá velice jednoduše například na https://www.booking.com  se zakliknutím "domácí mazlíček povolen". Pokud si chcete ušetřit práci s hledáním vhodného ubytování, zadejte poptávku do některé z cestovních agentur, například www.invia.cz , která má pod sebou více cestovních kanceláří. Pracovníkovi CA sdělíte pouze kam chcete cestovat, velikost Vašeho pejska a Vaše požadavky na dovolenou. Prodejce Vám již možnosti najde a nemusíte se bát, že byste platili za dovolenou více, jak přímo přes cestovní kancelář.

V Chorvatsku také probíhají bull soutěže, závody v coursingu a jiné psí radovánky. Většina z nich má vytvořenou událost na Facebooku, kde lze najít více informací a termíny. Když budete tedy akční a zvolíte dobrý termín, můžete se svým psem vyhrát výstavu, umístit se na soutěži a následně se osvěžit v moři.

V rámci informací, hledání pláže nebo obecně jako průvodce po Chorvatsku mohu doporučit weby https://www.rezerviraj.hr/ , https://www.hrvaska.net/    nebo pokud si netroufáte na čtení v chorvatštině, tak i  https://croatia.hr/cs-CZ

Jen pro zajímavost, Chorvatsko je opravdu druhým nejnavštěvovanějším státem, kam vyráží Češi společně se svými psy.

RAKOUSKO

Rakousko nabízí jak široké roviny pro cyklisty nebo klidné procházky se psem, tak i horské stezky plné dobrodružství a neuvěřitelných scenérií.

Do Rakouska vždy cestujte s náhubkem a na vodítku. Samozřejmostí je čip a Europas. Neplatí žádný zákaz plemene, ale pozor na jednotlivá území, pro která platí speciální vyhlášky (většinou pro místní). Více se dozvíte např. na https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/74/Seite.742190.html .

Co se výstav týče, doporučuji navštívit internetové stránky https://www.oekv.at . Zde naleznete vše potřebné od seznamu mezinárodních výstav, až po on-line přihlášení psa.

Rakousko je známé svojí pohostinností i vůči čtyřnohým návštěvníkům. Přesvědčit se o tom můžete například v Korutanech, kde je nejeden hotel zaměřující se právě na dovolenou se psem. Ubytování Turracher Höhe nabízí krmení, všudypřítomné misky s vodou, výběh, koupání, jako "welcome drink" misku s dobrotami jak pro psa, tak i pro jeho pány. Dovolená v této vesnici je spíše pro klidnější povahy, které vyhledávají tiché procházky a romantická zákoutí.

Co se týče například Horního Rakouska, využít můžete ubytování přímo pro mazlíčky. Hotel Donauschlinge nabízí kromě ručníků, sáčků, misek i venčící službu. Camp MondSeeLand nabízí možnost vzít své mazlíčky i do solné jeskyně nebo mnoho stezek včetně koupání po okolí.

Ve Štýrsku můžete navštívit perfektní Landhotel Almfrieden, který má i hotelový agility park.

Misky, hračky na uvítanou nebo hlídání jsou samozřejmostí. Pokud vyhledáváte spíše rušnější prostředí, pozadu s nabídkou pro majitele psů není ani Vídeň.

Pokud chcete nahlédnout do klubu našich sousedů, poslouží vám k tomu stránka https://oesbc.heimat.eu/index.html . Sportovní aktivity můžete najít na facebookových stránkách, kde mají akce vytvořenou událost.

Pevně věřím, že minimálně jedna informace nebo odkaz v tomto článku Vám zjednoduší Vaše cestování a zpříjemní zážitky. Příště se můžeme kouknout na cesty dál, než po Evropských destinacích, jak jinak, než včetně doprovodu našich čtyřnohých přátel.

Nikol Terzijska _ 2018